piątek, 11 grudnia 2015

Piaskownica

Dzień dobry.
Jak już wcześniej wspominałem przy opisie sumpa w artykule Zmiany, zmiany ... planowałem w nowym projekcie DSB, czyli Deep Sand Bed. Nie będę się rozwodził nad tym co to za ustrojstwo, bo mądrzejsi ode mnie zrobili już to na łamach portalu reefhub.pl w artykule "DSB - powrót do natury". Tak więc jak wspomniałem tak też zrobiłem. Piaskownica znalazła się w końcu w moim refugium.

Do wykonania DSB użyłem pojemników na buty zakupionych w Selgrosie oraz piasku kwarcowego o granulacji 0,1 - 0,3 mm firmy Aquael. Pojemników niestety nie udało mi się dobrać w wymiarze idealnie pasującym do mojej komory więc troszkę je przerobiłem przy pomocy małej piłki, plastikowych opasek zaciskowych, i silikonu akwarystycznego. Jak kiedyś powiedział mój dobry kolega "świat rozpadłby się bez trytek i powertape'a". Piasek okazał się strzałem w dziesiątkę, polecam gorąco. Piasek w najmniejszym stopniu nie zamulił wody, nie uniosła się żadna zawiesina, a woda w testowej szklance była idealnie klarowna po zamieszaniu łyżką.

Po przygotowaniach i odczekaniu na wyschnięcie silikonu pojemniki z piaskiem bez płukania tego ostatniego trafiły prosto do sumpa. Poniżej zamieszczam zdjęcia i krótki filmik z pierwszym ciekawskim lokatorem mojej piaskownicy.


Pozdrawiam, Marek.

3 komentarze:

 1. Otóż to. Takie kontenery PCV są idealnym rozwiązaniem dla istniejących sumpów, w których często nie można nic przerobić.
  Zamiast walczyć z komorami w sumpie wystarczy włożyć kontener z piaskiem. Mam tylko taką radę... zwracajcie uwagę na to żeby kontener nie miał nóżek (ewentualnie można ściąć nożykiem) oraz, żeby dno sumpoa było wyczyszczone z ziarenek piasku i odłamków korali. Chodzi o to, żeby nie przyłożyć punktowo masy piasku do dna sumpa, bo może się to skończyć pęknięciem szyby.
  Ewentualnie, w celu rozłozenia ciężaru, można zastosować kratkę rastrową.

  Pozdrawiam
  Bartek

  OdpowiedzUsuń
 2. W sumie sump jest nowy, a kontenery zastosowałem z premedytacją. Nie problem wkleić przegrody do sumpa, problem je usunąć jak nam się koncepcja zmieni. Dla mnie idealny sump to taki z dwiema komorami, tzn komora pompy, niewielka i reszta do zagospodarowania ze stałym poziomem wody.

  Jest jeszcze druga zaleta zastosowania takich pojemników. Czytałem, że warto co jakiś czas wymienić DSB. Pojemniki, u siebie zastosowałem dwa celowo, dają możliwość wymiany DSB w łatwy sposób i nie całego na raz tylko na zmianę, raz jeden, raz drugi pojemnik.

  Pozdrawiam, Marek.

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajna sprawa, szkoda że ja tak u siebie nie zrobiłem..
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń