piątek, 6 listopada 2015

Zmiany, zmiany...

Dzień dobry.

Dziś zamówiłem w sklepie e-rybka nowy sump. W obecnym niewiele się mieściło, a nie chciałem rezygnować z refugium. W moim nowym sumpie znajdzie się miejsce na odpieniacz, dwa filtry przepływowe, szczepkarium i refugium z DSB (Deep Sand Bed). Trochę zaczęła mi przeszkadzać półeczka na szczepki w głównym akwarium. Ponadto w szafce panuje chaos z kablami i wężykami do ballinga, chaos, który trwa już trzy lata i czas go zakończyć.  Już nie mogę się doczekać :). Zamówienie ma być gotowe najpóźniej za dwa tygodnie.

Oto jak ma wyglądać nowy sump...


... oraz koncepcja zagospodarowania.
Kolejno będzie to wyglądać następująco: woda ze spływu trafia do komory odpieniacza, w komorze tej jest miejsce na dwa filtry przepływowe, potem przechodzi przez konstrukcję z pleksi (zaznaczoną na czerwono) czyli moje szczepkarium, następnie przez refugium z DSB i trafia do komory pompy powrotnej.

Jak tylko przyjdzie do mnie przesyłka zacznę relację z wymiany sumpa :)

Pozdrawiam, Marek.

4 komentarze:

 1. Francja elegancja. Moje uwagi sa nastepujace:
  Wydaje sie byc ciasno w komorze odpieniacza. Z wlasnego doswiadczenia wiem ze jak dojda kable rury etc to robi sie straszny misz-masz, przez co serwisowanie sie mocno utrudnia.
  Druga sprawa to oswietlenie w sumpie. W praktyce oznacza ze kazdy element zanurzony w wodzie porasta glonami wapiennymi. O ile szyby latwo wyczyscic skrobakiem o tyle odpieniacz i filtry juz nie. Dochodzi więc może niezbyt częste ale regularne moczenie w kwasku. Co w ciasnym sumpie może być problemem. Trzecia sprawa to półka na szczepki. Jeśli chcesz trzymać dsb to może pomyśl o Szczepka rium nad nim Oczywiście wtedy o refugium nie może być mowy. Wtedy jednak mógłbyś odgrodzić TSB i szczepkarium nie przezroczystą płytą żeby odgrodzić światło od reszty sprzętu. Ogólnie pomysł mi się podoba i widać że jest przemyślany

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Cześć Bartek, obejrzyj sobie filmik z tego postu http://300saltwater.blogspot.com/2015/11/nowy-sump-juz-w-obiegu.html . Myślę, że fajnie wszystko poukładane, nie mam problemów z obsługą, żeby wyciągnąć odpieniacz trzeba wyciągnąć filtry, ale awaryjnie to nie problem,a do rutynowych prac można to połączyć z wymianą mediów w filtrach. Światło zamontowane jest poniżej górnej krawędzi ciemnych przegród więc nigdzie na boki nie świeci. Wcześniej miałem ponad przegrodami, to pompa obiegowa zarosła wapiennymi,a teraz wapienne na pompie zbladły i po trochu odpadają, bo jakby czystsza się robi. Generalnie jestem zadowolony, myślę, że na to miejsce co mam nic bardziej użytecznego bym nie wymyślił.

  OdpowiedzUsuń
 4. Cześć Bartek, obejrzyj sobie filmik z tego postu http://300saltwater.blogspot.com/2015/11/nowy-sump-juz-w-obiegu.html . Myślę, że fajnie wszystko poukładane, nie mam problemów z obsługą, żeby wyciągnąć odpieniacz trzeba wyciągnąć filtry, ale awaryjnie to nie problem,a do rutynowych prac można to połączyć z wymianą mediów w filtrach. Światło zamontowane jest poniżej górnej krawędzi ciemnych przegród więc nigdzie na boki nie świeci. Wcześniej miałem ponad przegrodami, to pompa obiegowa zarosła wapiennymi,a teraz wapienne na pompie zbladły i po trochu odpadają, bo jakby czystsza się robi. Generalnie jestem zadowolony, myślę, że na to miejsce co mam nic bardziej użytecznego bym nie wymyślił.

  OdpowiedzUsuń