sobota, 5 marca 2016

Najważniejszy parametr - zasolenie - jak skalibrować sprzęt.

Dzień dobry.

Przeglądając fora internetowe bardzo często trafiam na prośby o poradę w przypadkach gdy bez suplementacji poziomy makroelementów w wodzie morskiej utrzymują się na wysokim poziomie. Najczęściej chodzi o magnez, ale czasem też wapń trzyma się za wysoko.

Czasem przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być przeróżne inne czynniki, np niskie PH, które rozpuszcza skałę, ale moim zdaniem najczęściej jest to skutek zbyt dużego zasolenia. Przyczyną wysokiego zasolenia może być, pomijając błąd w technice pomiaru, nieprecyzyjnie skalibrowany sprzęt. Wszelkiego rodzaju spławiki mogą mieć przesuniętą skalę odczytu w wyniku silniejszego potrząśnięcia urządzeniem, a refraktometry są źle kalibrowane. Jeśli chodzi o refraktometry błąd powstaje najczęściej w wyniku stosowania się do wadliwej instrukcji kalibracji refraktometru. Producent zaleca kalibrację w punkcie 0 PSU (Practical Salanity Unit) wodą RO-DI/destylowaną a najczęściej po takiej kalibracji pomiar w punkcie 35 PSU (zalecane zasolenie w akwariach rafowych) znacznie odbiega od rzeczywistości. Tak było w moim przypadku jakiś czas temu. Trzymałem zasolenie 35 PSU wg wskazań źle skalibrowanego refraktometru a po kalibracji płynem 35 PSU okazało się, że w akwarium mam rzeczywiście 39 PSU.Tu dochodzimy do płynów kalibracyjnych. Można kupić gotowce, ale można płyn kalibracyjny o zasoleniu 35 PSU w bardzo prosty sposób przygotować samodzielnie. Potrzebne będą nam następujące rzeczy:


  • Sól kuchenna (NaCl);
  • Dokładna waga o rozdzielczości co najmniej 0,1g (do zakupienia na serwisach aukcyjnych pod nazwą waga jubilerska od kilkunastu złotych w górę);
  • Dokładnie wyskalowany cylinder/menzurka z zaznaczonym poziomem 500 ml (jeśli takiego nie posiadamy można użyć jakiegoś przezroczystego pojemnika kuchennego i wyskalować odmierzając na wadze dokładnie 500g wody i zaznaczając poziom np taśmą klejącą w dolnej części menisku wklęsłego.);

Przygotowanie płynu 35 PSU

  • Należy odważyć 17,5 g soli kuchennej (NaCl) i wsypać do menzurki 500 ml;
  • następnie napełnić menzurkę wodą destylowaną/RO-DI do linii 500 ml odczytując poziom na dolnej części menisku wklęsłego.
  • Ostrożnie mieszamy do pełnego rozpuszczenia soli, poziom wody nie powinien się zmienić;
  • Przelewamy do butelki 1l zaznaczając poziom taśmą klejącą. (Po każdym użyciu zaznaczamy nowy poziom taśmą klejącą. Pozwoli nam to ocenić przy kolejnej kalibracji czy woda nie odparowała i ewentualnie uzupełnić odparowaną wodę).
Kalibrację należy przeprowadzać co najmniej raz na pół roku, albo częściej. Sprawdźcie swoje refraktometry tym prostym sposobem, możecie się bardzo zdziwić.

W artykule z poniższego linku zwraca się uwagę dodatkowo na różny współczynnik refrakcji wody morskiej a wody zasolonej czystym NaCl, ale dla moich potrzeb powyższy sposób jest wystarczający a w akwarium po korekcji zasolenia z pomiarem skalibrowanym refraktometrem  wszystko zaczęło odżywać.


Pozdrawiam, Marek.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz