czwartek, 3 marca 2016

Przegłodziłem patyki

Dzień dobry.

Jak widać w tym hobby trzeba mieć zawsze rękę na pulsie. Zauważyłem, że jedna z moich acropor traci tkankę. Szybkie testy, sprawdzenie refraktometru płynem  wzorcowym (okazało się, że trzyma nastawienie) i okazało się, że parametry są w miarę w normie, lekko podskoczyło KH i Ca. (pomiary w dzienniczku)

Pistanowiłem podpytać się bardziej doświadczonych na forum nano-reef.pl. Diagnoza - zagłodziłem moje kolorowe patyki. Okazuje się, że trzymając przez dłuższy czas zerowe nutrienty (NO3 i PO4) pozbawiłem zooksantelle pokarmu, w wyniku czego koralowce głodowały, ponoć niskie KH dodatkowo pogłębia problem i koralowiec mimo, że wygląda pięknie, traci tkankę. Temat jest jednak złożony, bo zbyt duże  nutrienty powodują zbyt duże namnażanie zooksantelli i koralowiec robi się brązowy.

Przeglądając wcześniej wykonywane fotki trafiłem na tą akroporę, której dotyczy problem. Z fotki wynika, że już od jakiegoś czasu traci tkankę.


Na zdjęciu widać dwie białe plamki przy nasadzie rozgałęzień oraz dużą białą plamę na stopie oblewającej podstawkę.

Co więc zrobić, ano nakarmić te maleństwa. Zakupiłem już zooplankton firmy seachem a dziś do niego dokupię jakieś aminokwasy i plankton czerwony i zielony w kostkach. Dziękuję Jackowi (Jacek-Lublin) z nano-reef.pl za porady. Wczoraj wrzuciłem jedną kostkę dla ryb bez płukania i na wieczór podałem 10 ml zooplanktonu. Zobaczymy jak sprawa się rozwinie, będę informował.

Pozdrawiam, Marek.

2 komentarze:

  1. Odpowiedzi
    1. Ano pleni się, ale tym się za bardzo nie przejmuję. Czekam aż w lokalnym sklepie pojawią się mitraxy. Przyszła i pójdzie, już kiedyś miałem. Bardziej denerwuje mnie aiptasia. W poniedziałek do akwarium trafi helmon, teraz jest na kwarantannie w sklepie. Mam nadzieję, że ogarnie temat, bo cztery Kuekenthali nie dają rady.

      Usuń